T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

SEVDİKLERİNİZİ DEĞİL, SİGARAYI BIRAKIN

SEVDİKLERİNİZİ DEĞİL, SİGARAYI BIRAKIN

 

Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri  sigara kullanımıdır. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır.

Sigara, doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açmaktadır. Önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin en önde gelenlerinden biridir.

Dünyada 1,3 milyar kişi ülkemizde ise 14.8 milyon kişi sigara içmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100.000 kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sigara, kullananlar kadar kullananların çevresindeki de etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalma sonucu ölmektedir. Toplumu pasif sigara dumanının zararlarından korumanın yegâne yolu sigara kullanımının bütün kapalı alanlarda yasaklanmasıdır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1987 yılında 9 Şubat günü, Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak ilan edilmiştir. İlimizde tütün ürünlerinin tüketiminin ve dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararların ve küresel tütün salgınını önlenmesi amacıyla farkındalık çalışmaları düzenlenmektedir.

Bu kapsamda Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimimimiz tarafın 9 Şubat 2018 Cuma günü saat 09:30 ile 16:30 saatleri arasında FORUM GAZİANTEP Alışveriş Merkezinde stand açarak sigara içen vatandaşlarımıza bağımlılık anketi yapılacak ve sigarayı bırakmak isteyenler ilimizdeki sigara bırakma polikliniklerine yönlendirilecektir. Ayrıca tütün ürünlerinin zararlarını anlatan el broşürleri ile Dumansız Hava Sahası Logolu araç içi kokular dağıtılarak; ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı, ALO 184 Tütün İhbar Hattı ile Yeşil Detektör Mobil Uygulamasının tanıtımı yapılacaktır. Tüm halkımız davetlidir. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününde sizi sigarayı bırakmaya davet ediyoruz.

Sigara bırakıldığı andan itibaren;

20. dakikada  

 :

 Kan basıncı ve kalp hızı normale döner.

8. saatte    

 :

Kanda oksijen düzeyi normale döner. 

24. saatte  

 :

Karbonmonoksit vücuttan atılır. 

 

 

Akciğerler temizlenmeye başlar. 

48. saatte 

 : 

Nikotin vücutta saptanamaz. 

72. saatte

 :

Nefes almak kolaylaşır.

2-12 haftada 

 : 

Dolaşım düzelir. 

3-9 ayda

:

Nefes darlığı ve öksürük azalır.

5. Yılda 

 :

Kalp krizi riski yarıya iner. 

10. Yılda

:

Kalp krizi riski sigara içmeyenlerle eşitlenir ve akciğer kanseri riski yarıya iner. 

İlimizdeki Sigara Bırakma Polikliniklerimiz

25 Aralık Devlet Hastanesi  Sigara Bırakma Polikliniği

Şehitkâmil Devlet Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği

Abdülkadir Konukoğlu Sağlıklı Hayat Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği

Nizip Devlet Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği

ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattımızı arayarak ya da Sigara Bırakma Polikliniklerimize başvurarak destek alabilir ve sigarayı bırabilirsiniz. Sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz andan itibaren bizler sizin yanınızdayız ve karşılaşacağınız zorlukları birlikte aşmaya hazırız. Bütün vatandaşlarımıza sigaradan arınmış mutlu ve sağlıklı bir yaşam dileriz.

 

https://alo171.saglik.gov.tr/?/birakmakistiyorum#hazirmiyim

https://alo171.saglik.gov.tr/?/birakmakistiyorum#bagimlilik

https://alo171.saglik.gov.tr/?/birakmakistiyorum#maliyet

http://birakabilirsin.org/kamu-spotu/

 

 

 

 

 

 

 


Eklenme Tarihi: 09.02.2018 - Okunma Sayısı: 440

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası