T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

GAZİANTEP İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DOÇ. DR. ABDULKADİR TURGUT 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

Gaziantep Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut; 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Sağlık Müdürlüğünde görev yapan kadın çalışanlarla bir araya gelerek Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

 GAZİANTEP İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DOÇ. DR. ABDULKADİR TURGUT 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

8 Mart’ın temelinin 1857’de ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlaması ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can vermesine dayandığını ve 8 Mart’ın bu işçi kadınların hakkının savunulması gereken bir gün olarak tarihe geçtiğini dile getiren İl Sağlık Müdürü Turgut, sözlerine şöyle devam etti:

“Dünya Kadınlar Günü bütün kadınlar adına kutlanan, insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılan, kadınların emeklerinin, işlerinin, değerlerinin anlaşılması için evrensel değerler içeren,  Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış olan uluslararası bir gündür.

Toplumda kadın yapıcı ve temel bir durumdadır. Bu pozisyonun değişmesi mümkün değildir. Kadınlar toplumu meydana getiren ana unsurlardır. Toplumun bir arada birlik ve beraberlik içinde, barış ve huzur ortamında yaşaması, başarıların sağlanması, değerlerin korunması için kadınların varlığı ve ailedeki rolü çok önemlidir. Kadınlara her zaman gerektiği değer verilmelidir.

Hatırlayalım ki Peygamberimiz (sav) de kadınlara büyük değer vermiş ve “Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir." “Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.” sözleriyle de verdiği değeri belirtmiştir.

Kadın ve erkek, bir bütünün parçalarıdır. Atatürk de kadına verdiği değeri  “Bir toplum, bir millet, erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki bir topluluğun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin? “ sözleriyle ifade etmiştir.

Şunu da belirtmek isterim ki kadına şiddet modern hayatın gerisinde kalmış insanların büyük bir ayıbı, acizliğidir. İnsana şiddet en önemlisi kadına şiddet uygulayanları kınıyor ve şiddet olaylarının son bulması temennisiyle başta insan sağlığına ömrünü adamış siz değerli sağlık çalışanlarımız olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum.

 

 

 

 

 

 

 


GAZİANTEP İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DOÇ. DR. ABDULKADİR TURGUT 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI


Eklenme Tarihi: 08.03.2018 - Okunma Sayısı: 544

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası