T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

GAZİANTEP’TE KAMUYA AİT İLK TÜP BEBEK MERKEZİ AÇILDI

Sağlık Bakanlığı, Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Odası ve Organize Sanayi Bölgesi işbirliğiyle Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 'Tüp Bebek Merkezi' açıldı.

GAZİANTEP’TE KAMUYA AİT İLK TÜP BEBEK MERKEZİ AÇILDI

Hastane binasında tahsis edilen alanda hizmet verecek merkezin açılışına; Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Sağlık Müdürü Abdulkadir Turgut, Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Deniz Köken hastane çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Gaziantep'te kamuda ilk üremeye yardımcı tedavi merkezi ve Türkiye'de 2'nci basamak hastanede kurulan ilk Tüp Bebek Merkezi olan tesis 800 metrekare alanda, 2 ameliyathane, 2 laboratuvar ve 3 poliklinikten oluşuyor.

Merkezin açılış töreninde konuşan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut, “bildiğiniz üzere bir Kadın Doğum Uzmanıyım ve bir bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren gelişimine şahit olan, kalp atışlarını ilk duyan bir bebeğin hayata gözlerini açtığı ana tanıklık eden bir hekim olarak Allah’ın yarattığı o mucizeye sahip olma mutluluğunu yaşayan yüzlerce insan tanıdım. 

Ve yine maalesef ki sağlık sorunları nedeniyle tedaviye ihtiyacı olan ve bulunduğu şehirden farklı bir yere gitme noktasında maddi olanağı elvermediği için çocuk sahibi olamayan şahit olduğumuz kadar şahit olamadığımız da binlerce insanın varlığından haberdarız.

Diyor ki hadisi şerifte “Allah, insanların ihtiyaçlarını gidermek için bir kısım insanlar yaratmıştır ki, insanlar ihtiyaç duyunca onlara koşarlar işte onlar, Allah’ın azabından güvende olanlardır”

İşte bu şehirde bu hadisi şerifi kendilerine yol haritası edinmiş nice güzel insanın varlığı ve destekleri ile bugün burada Sağlık Bakanlığımıza bağlı tamamen kamu yatırımı olan Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezimizin açılışını gerçekleştiriyoruz.

 İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bünyesindeki tam donanımlı merkezimiz ile çocuk sahibi olmak isteyip sağlık sorunları nedeniyle olamayan ve başka bir şehre gitmek için maddi imkânı elvermeyen vatandaşlarımız burada tedavi görecekler.  Merkezimiz sadece İlimize değil, aynı zamanda bölgeye de hizmet edecektir.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, merkezin tüm bölgeye hitap edeceğini ifade ederek şunları dedi:

"Sadece şehrimiz için değil, doğudan ve güneydoğudan vatandaşlarımızın batıya gitmeleri lazım. Biz sigortayız, biz barajız, biz çareyiz, biz ilacız. İşte bu yüzden bu gördüğünüz laboratuvar ile beraber bunu başarmış olduk. 2000 aile bunu dört gözle bekliyor. Daha ilk aşamada bize gelenler. Birde bölgenin ihtiyacını düşündüğünüz zaman ne kadar önemli bir işe imza attığımızı görüyoruz. Allah daha güzel işler yapmayı nasip etsin."

Vali Yerliyaka ise açılan merkezin kentteki 2,5 milyon kişiye hizmet edeceğini ifade ederek, "Biz burada şunu sağladık, maddi durumu çok iyi olan ve çocuk sahibi olmak için özel kliniklere giden kardeşlerimizle aynı fırsatı maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza sunmuş olduk. Biz insanlarımızın ekonomik durumuna bakmaksızın hepsinin huzurlu, mutlu ve geleceğe güvenle bakmasını istiyoruz. Bunu da biz Allah rızası için yapıyoruz. Dolayısıyla sadece 2,5 milyonluk Gazi şehrimizin değil aynı zamanda komşu şehirlerimizden de çocuk sahibi olamayan ve durumu iyi olamayan kardeşlerimizin Gaziantep'te ki kapısı burası olacak" diye konuştu.

Konuşmaların ardından merkezin açılışı yapıldı.

 


GAZİANTEP’TE KAMUYA AİT İLK TÜP BEBEK MERKEZİ AÇILDI


Eklenme Tarihi: 29.03.2018 - Okunma Sayısı: 759

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası