T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

30 MART DÜNYA BİPOLAR GÜNÜ

Bipolar bozukluğu olduğu kabul edilen ünlü ressam Vincent Van Gogh’un doğum günü 30 Mart Dünya Bipolar Günü olarak kutlanmaktadır. Günün amacı hastalık konusunda toplumsal duyarlılığı, bilgiyi farkındalığı arttırmak ve toplumsal damgalamayı ortadan kaldırmaktır.

30 MART DÜNYA BİPOLAR GÜNÜ

Manik Depresif Bozukluk olarak da bilinen bipolar bozukluk bir duygudurum bozukluğudur. Duydudurum, kişilerin içinde bulunduğu duruma göre dalgalanma gösteren ruhsal süreçlerdir. Bu süreçlerin uzun süreli ve çok şiddetli yaşanıyor olması bir bozukluğa işaret olabilir.

Bipolar bozukluk her yaşta görülebilse de en sık 20'li yaşların başında başlayan her 100 kişiden 1 ya da 2'sinde genellikle 15-24 yaş aralığında rastlanan ve sıklıkla yaşam boyunca süren şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp hastalığı gibi tıbbi bir hastalıktır.

Günümüz şartlarında başarılı bir şekilde tanınmakta ve etkili biçimde tedavi edilebilmektedir. Bipolar bozukluğun tedavisinde ilaçlar ve psikoterapinin bir arada yürütülebilmesi; hasta, hasta yakını ve ruh sağlığı çalışanları arasında sürekli bir işbirliği önemlidir.

            Kronik ruhsal hastalığı olan kişilerin  düzenli takibini, rehabilitasyonunu ve topluma kazandırılmasını sağlamak ve yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla Şahinbey, Şehitkamil ve Nizip’te Devlet Hastanelerimize bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerimiz hizmet vermektedir. Merkezlerimizle ilgili bilgi edinmek için ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 


Eklenme Tarihi: 30.03.2018 - Okunma Sayısı: 178

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası