T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

        2 Nisan tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizmle ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir. Nisan ayının tamamı ise “Otizm Farkındalık Ayı” olarak kutlanmaktadır.

        Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) yaklaşık her 70 çocuktan birinde rastlanan; risk belirtileri yaşamın ilk 1-2 yılında görülen; sosyal–iletişimsel alanda yetersizlikler, sınırlı, tekrarlayıcı davranışlar ve ilgi alanları ile seyreden nörogelişimsel bir bozukluktur. Bebeklikten itibaren karşısındakinin gözüne bakma­da, ortak dikkat ve işaret etme davranışlarındaki ye­tersizlik ve isteksizlikle kendini belli eder ve yaşam boyu sürer.

        Otizmli bireylerin yıllar boyunca sürecek terapi ve tedavi süreçlerine ihtiyaçları vardır. Temel tedavi uygun eğitsel yaklaşımdır. Ev eğitim programları ve ebeveynin eğitim programlarına katılımı çok önemlidir. Bu sürecin temel amacı, çocuğun kendi başına öğrenme olanağı olmadığı becerileri kazanmasını sağlamaktır.

        Otizm Spektrum Bozukluğunda erken tanı bir çocuğun hayatı için çok önemlidir. Otizmi erken tespit edebilmek için Otizm Tarama ve Takip Programı kapsamında tüm Aile Hekimlerimiz ve Aile Sağlığı Elemanlarımıza eğitim vererek 18-36 aylık tüm çocukların taranmasını ve riskli görülenlerin 2. Basamağa sevkini gerçekleştirmekteyiz.

        2 Nisanda saat 10.30’da Demokrasi meydanında Otizm Farkındalık Yürüyüşü planlanmaktadır. Sağlık çalışanlarımızın ve halkımızın katılımından memnuniyet duyarız.

 


Eklenme Tarihi: 02.04.2018 - Okunma Sayısı: 149

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası