T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

FARMAKOVİJİLANS TOPLANTISI YAPILDI

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde Farmakovijilans toplantısı yapıldı.

FARMAKOVİJİLANS TOPLANTISI YAPILDI

           Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi eğitim salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü İlaç, Tıbbi Cihaz ve Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Mehmet Emin BİNDAL, ilaçların ruhsatlandırıldıktan sonra güvenliliklerinin takip edilmesinin son derece önemli olduğunu dile getirdi. Birçok ilacın ruhsatlandırılıp piyasaya verildikten sonra ciddi advers etkiler oluşturmaları nedeni ile piyasadan kaldırıldığını dile getiren Bindal, sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığımızın uygulamaları doğrultusunda her ilde farmakovijilans irtibat noktaları kurulmuştur. Gerek kamu ve özel sektörde hizmet veren hastanelerimiz, gerek aile hekimliklerimiz gerekse serbest eczanelere vatandaşlar tarafından yapılan advers reaksiyon bildirimlerinin eksiksiz ve tam olarak Tüfam’a bildirilmesi, ilaçların istenmeyen etkilerinin önlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Siz değerli katılımcılarımızdan ve hastane yöneticilerimizden isteğimiz, hastanelerde bulunan farmakovijilans sorumlularının çalışmalarına destek vermeniz, kurumlarınızda gerekli eğitim çalışmalarını yapmanız ve sağlık çalışanlarınızı, tespit ettikleri advers reaksiyonları bildirmeleri yönünde teşvik etmenizdir.” dedi.

Türkiye farmakovijilans merkezi sorumlusu Uzm. Ecz. Emel Aykaç, ülkemizde yürütülen farmakovijilans faaliyetleri, ruhsatlı ilaçların güvenliğinin neden takip edilmesi gerekliliği, Dünya Sağlık Örgütüne bildirilen istenmeyen ilaç reaksiyonları, sorunun büyüklüğü ve hastaneye yapılan başvuruların oransal değerlerini içeren bir sunun gerçekleştirdi.

Uzm. Ecz. Nergis NEMUTLU ise; bir ilacın istenmeyen yan etkileri görüldüğünde mutlaka bildirim yapmamız gerektiğinde ve bildirimleri tufam@titck.gov.tr ve 0800 314 00 08 nolu telefondan yapılabileceğini dile getirdi.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Tıbbi Cihaz ve Sağlık Hizmetleri Başkan yardımcısı ve aynı zamanda TÜFAM İL Sorumlusu olan Uzm. Dr. Günay Kozan ise böylesi toplantıların önem arz ettiğini belirterek emeği geçenlere ve katılım için herkese teşekkür etti.

 

 

 

 

 


FARMAKOVİJİLANS TOPLANTISI YAPILDI


Eklenme Tarihi: 09.04.2018 - Okunma Sayısı: 314

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası