T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

BÖBREKLER VE KADIN SAĞLIĞI ANLATILDI

BÖBREKLER VE KADIN SAĞLIĞI ANLATILDI

Kronik Böbrek Hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Böbrek enfeksiyonları (çoğu idrar yolu enfeksiyonu kadar) kadınlarda daha sık görülmekte ve gebelikte risk artmaktadır.

Genç kadınlarda  preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), septik düşük (plesantanın enfeksiyonu) ve doğum sonu kanama (doğumdan sonra major kanamalar) akut böbrek hasarının önde gelen nedenleri arasında yer alır. Ayrıca kronik böbrek hastalığını tetikleyebilir.

Böbrekler ve kadın sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kadınlarda kronik böbrek hastalığı ve gebelikte erken tanının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının kadın sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla “Böbrekler ve Kadın Sağlığı” temasıyla ilimizde, ilçelerimizde, köylerimizde,  sosyal tesislerde kuran kurslarında parklarda, aile sağlığı merkezlerimizde etkinlikler gerçekleştirilmiştir konuyla ilgili broşürler dağıtılmıştır


BÖBREKLER VE KADIN SAĞLIĞI ANLATILDI


Eklenme Tarihi: 12.04.2018 - Okunma Sayısı: 220

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası