T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

Modern tıptaki gelişmelere rağmen, dünyada ve ülkemizde ölüm nedenleri arasında halen ilk sıralarda yer almasından dolayı kanser önemli bir sağlık sorunudur. Büyük çoğunluğu önlenebilir bir hastalık türü olan kansere karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla her yıl 1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında Ülke genelinde farkındalık çalışmaları düzenlenmektedir.

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

Tanısı ve tedavisi farklı uzmanlık dallarının işbirliğini gerektiren kanserde erken tanı ise bilindiği üzere çok önemlidir. Birçok kanser türünün erken teşhis ile tedavi edilebilir özelliği olduğu unutulmamalıdır.

Kanserden korunma ise kanserin tedavisinden daha önemli bir husustur. Kişilerin öncelikli olarak kansere yakalanmamak için bazı yaşam alışkanlıklarını değiştirmeleri ve kanserin erken teşhisine olanak sağlayacak şekilde düzenli sağlık kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir.

Korunmada başta sigara ve alkol olmak üzere, kanser yapıcı çevresel etkenlerden uzak durmak önemlidir. Bunun dışında düzenli spor yapmak, aşırı güneşten ışığından sakınmak, özellikle meyve ve sebze ağırlıklı uygun bir diyet uygulamak ve doğal gıdalarla beslenmek kanser olma riskini azaltabilir.

Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kanserden korunmak mümkün olabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

 


Eklenme Tarihi: 03.04.2017 - Okunma Sayısı: 1824

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası