T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

SAĞLIKLI BİR BAYRAM İÇİN YEDİKLERİMİZE DİKKAT EDELİM

Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. Sadettin YAZI, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi vatandaşların sağlıklı bir bayram geçirmeleri için uyarılarda bulundu.

SAĞLIKLI BİR BAYRAM İÇİN YEDİKLERİMİZE DİKKAT EDELİM

Ramazan süresince günlük yaşam ve yemek düzeninde doğal olarak birtakım değişikliklerin olduğunu belirten YAZI, Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerin, günlük öğün sayısını azaltmaları ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girdiklerini dile getirdi.

Bayram sonrası aşırı yemek yemenin ise bazı sağlık sorunlarına adeta davetiye çıkardığı kaydeden YAZI, “Ramazan ayının bitmesi ile bir ay boyunca alışılmış olan yemek düzeninin dışına çıkılması ve birden çok fazla yemek tüketiminin insan sağlığına zararı kaçınılmazdır. Ayrıca geleneklerimiz gereği bayramda tatlı tüketimi de artmaktadır.  Bu deyim özellikle yemek kültürünün ve yelpazesinin geniş olduğu Gaziantep için daha çok önem taşımaktadır. Bayramda birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmek, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Vatandaşların bu nedenle bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Ağır ve hamurlu yiyecekler yerine daha hafif yemekler tercih edilmeli,  ağır şeker ve hamur içeren tatlılar yerine ise sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Bayramı sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için yapılan uyarılar muhakkak dikkate alınmalı,  kulak ardı edilmemelidir. ”dedi.

Bayramların, dargınlıkların unutulduğu, kardeşçe kucaklaşılan, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği günler olduğunun unutulmaması gerektiğinin de altını çizen YAZI, bu vesile ile tüm İslam aleminin bayramını kutladı.

Hastanelerin acil servisleri ile 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekibinin her zaman olduğu gibi bayramda da vatandaşlara sağlık hizmeti vermeye devam edeceğini söyledi.

 


Eklenme Tarihi: 23.06.2017 - Okunma Sayısı: 697

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası