T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

GAZİANTEP’TE GEÇİCİ KORUMA ALTINDAKİ ÇOCUKLARA YÖNELİK AŞI KAMPANYASI BAŞLATILDI

GAZİANTEP’TE GEÇİCİ KORUMA ALTINDAKİ ÇOCUKLARA YÖNELİK AŞI KAMPANYASI BAŞLATILDI

Gaziantep’te geçici koruma altında bulunan 0-59 ay arasındaki çocuklara yönelik ‘Eksik Aşı Tamamlama ve Aşı Hızlandırma Çalışmaları’ kapsamında yürütülen aşı kampanyasının üçüncü tur uygulaması başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan kampanya kapsamında Gaziantep’te bulunan ve hedef kitle olarak belirlenen 0-59 ay arasındaki çocuklar taramadan geçirilerek aşıları yapılacak

1-17 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan aşı kampanyasında temel amaç, hassas yaş gruplarına aşı ile önlenebilir hastalıklara yakalanmadan önce ulaşıp onları bağışık hale getirerek, bu hastalıklara yakalanmalarını ve bu hastalıklardan doğabilecek sakatlık ve ölümleri önlemektir. Sağlık Bakanlığı tarafından bu amaç doğrultusunda Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP),  1981 yılından beri yürütülmekte olup, bugün itibarıyla verem, difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci (polio), Hib menenjiti, zatürre, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, mikrobik sarılık (hepatit B, hepatit A) olmak üzere toplamda 13 hastalığa karşı aşı uygulanmaktadır.

İlk etapta KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) (12-59 ay), Beşli Karma (2-59 ay) ve Hepatit-B’nin (1-11 ay) uygulanacağı programda, ellerinde aşı kartı olan veya Toplum Sağlığı Merkezleri ile kamplarda kayıtları bulunanların kayıtları kontrol edilerek,  sahada bahsi geçen üç aşıdan varsa eğer eksik olanları tamamlanacaktır. Aşısız oldukları saptananların ise, aşılanmalarına başlanacaktır.

13 gün boyunca sürecek olan aşılama çalışmaları, aşı istasyonları, gezici ekipler, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri aracılığı ile yapılacaktır.


GAZİANTEP’TE GEÇİCİ KORUMA ALTINDAKİ ÇOCUKLARA YÖNELİK AŞI KAMPANYASI BAŞLATILDI


Eklenme Tarihi: 06.11.2017 - Okunma Sayısı: 575

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası