T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

OTİZM FARKINDALIK KONFERANSI DÜZENLENDİ

OTİZM FARKINDALIK KONFERANSI DÜZENLENDİ

Nisan ayı Birleşmiş Milletler tarafından  “Dünya Otizm Farkındalık Ayı” olarak ilan edilmiş olup bu kapsamda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl nisan ayında çeşitli etkinliklerle farkındalık faaliyetleri yürütülmekte, otizmin önemine dikkat çekilmektedir.

 Bu kapsamda Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Gaziantep Üniversitesi Çocuk ve Ruh Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem GÖKÇEN’in konuşmacı olarak katıldığı “Otizm Farkındalık Konferansı” düzenlendi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Gaziantep İl Sağlık Müdür vekili Uzm. Dr. Mehmet Emin BİNDAL’; “sosyal iletişim ve etkileşimdeki kalıcı yetersizlikler, sınırlı/yinelenen davranış örüntüleri, aynılıkta ısrarcılık, rutinlere bağlılık, duyusal uyaranlara aşırı duyarlılık ya da duyarsızlıkla kendini gösteren,  belirtileri yoğun olarak 24 ay ve sonrasında ortaya çıkan bir gelişimsel yetersizlik olan Otizm Spektrum Bozukluğu’nun giderek arttığını belirtti.

Giderek artan bu hastalıkla ilgili olarak ilk yapılması gerekenin Otizmin belirtilerini bilerek söz konusu belirtiler gözlendiğinde vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarının ilgili birimlerine başvurmak olduğunu dile getiren Bindal, sözlerine şöyle devam etti:

“Başta anne babalar olmak üzere, sağlık personellerinin ve öğretmenlerin, beyin gelişiminin en hızlı olduğu erken çocukluk döneminde otizmin farkına varmaları, bireylerin gelişimlerinin desteklenmesi ve toplumsal hayata katılımlarının sağlanması için oldukça önemlidir. Sessiz, içine kapanık, nasılsa konuşur gibi bazı yanlış inanışlar ya da toplum tarafından damgalanma veya ayrımcılığa uğrama kaygıları otizmli çocukların tanı ve tedavisinde gecikmelere yol açabilmektedir. Unutulmamalıdır ki Otizm, ne kadar erken yaşta tanınır ve uygun bir şekilde yönlendirilirse, tedavisinde o kadar olumlu sonuçlar alınan bir bozukluktur. Erken tanı sonrası en etkili tedavi, erken dönemde başlanan yoğun, kesintisiz ve nitelikli özel eğitimdir.

Sağlık Bakanlığımız çocuğun doğduğu andan itibaren izlemlerinin yapılabildiği birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışan personellerin, çocuk alanında çalışan diğer meslek gruplarının ve anne-babaların farkındalık düzeyinin arttırılmasının erken tanı ve müdahale bakımından önemini göz önüne alarak eğitimler düzenlemektedir.

Sonuç olarak unutulmamalıdır ki erken teşhis, otizmli çocuğun gerekli eğitim ve tedavileri alarak hayata katılması için ilk ve önemli adımdır. Otizmin bir eksiklik değil farklılık olduğunu kabul ederek bu ilk ve önemli adım için lütfen Otizmin Farkın Olalım! dedi.

Açılış konuşmasının ardından Gaziantep Üniversitesi Çocuk ve Ruh Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem GÖKÇEN tarafından Otizm ilgili bir sunum gerçekleştirildi.

Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa YILDIRIM,  İl Sağlık Müdürlüğü Başkan ve Başkan Yardımcıları, Rehber Öğretmenler, Aile Hekimleri, Sosyal Hizmet Uzmanları, Psikologlar, Sosyologlar, Müdürlük Çalışanları ve GASMEK kursiyerleri katıldı.

 

 


OTİZM FARKINDALIK KONFERANSI DÜZENLENDİ


Eklenme Tarihi: 26.04.2018 - Okunma Sayısı: 374

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası