T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

BİYOSİDAL ÜRÜN UYGULAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

BİYOSİDAL ÜRÜN UYGULAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çevre Sağlığı Birimince 02-03-09-10-11 Mayıs 2018 Tarihlerinde Biyosidal Ürün Uygulama Eğitimi verildi.

Biyosidal ürünler; İnsanların bulunduğu ortamlarda, yaşam alanlarında veya çevrelerinde bulunan zararlılarla mücadele amacıyla kullanılan ve bu zararlıları yok eden veya uzaklaştıran, cezbederek belirli bir hedefte toplanmalarını sağlayan kimyasal formülasyonlar veya maddelerdir. Bu zararlılar halk sağlığını olumsuz etkileyen haşereler, fareler, hamam böcekleri, sivrisinekler, akarlar vb. olabilir. Ayrıca içme suyu dezenfektanları, hastanelerde ve gıda sektörü de dâhil birçok sektörde kullanılan birçok yüzey dezenfektan maddeleri de Biyosidal ürünler kapsamındadır.

Biyosidal ürünler, genellikle insan ve diğer canlıların yaşam alanlarında kullanılmaktadır.    Bu ürünler yüksek kimyasal tepkime gösterdiklerinden dolayı, yanlış ve bilinçsiz bir kullanım durumunda, biyolojik birikim ile insan sağlığına ve çevreye büyük zararları olacaktır. Özel biyolojik tepkimelerinden dolayı biyosidal ürünlere ilişkin değerlendirmenin uzman kişiler tarafından yapılması gereklidir.

Bu amaçla halk sağlığı açısından önemli riskler taşıyan zararlılara karşı mücadele edecek olan biyosidal ürünler uygulayıcı personellere; "Eğitimde, ilk yardım, kişisel koruyucu donanım, biyosidal ürünlerin etkileri, uygulama araçları, biyosidal ürün etiketi değerlendirme, kronik zehirlenmeler, biyosidal ürünlerin depolanması ve taşınması hakkında teorik ve pratik bilgiler verildi. Biyosidal ürünlerin insan ve çevre sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri ve alternatif çözümler konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Eğitimin son gününde uygulayıcı personellere Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına ait araç ve gereçlerin çalışma prensipleri eğitime katılanlara uygulamalı olarak anlatıldı. Daha sonra sınav yapılarak başarılı olan personellere Eğitim semineri sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

 


BİYOSİDAL ÜRÜN UYGULAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ


Eklenme Tarihi: 16.05.2018 - Okunma Sayısı: 324

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası