T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

ASTIMINIZI RAHATLATIN HAYATINIZA SAĞLIK KATIN !

ASTIMINIZI RAHATLATIN HAYATINIZA SAĞLIK KATIN !

Tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösteren astım hastalığı; dünyada yaklaşık 300 milyon kişide, ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan birinde görülmektedir.

Bu kadar sıklıkla karşılaşılan astım hastalığına dikkat çekmek, toplumda farkındalık oluşturmak ve astımlı kişilerin yaşam kalitelerini artırmak için “Astımınızı Rahatlatın Hayatınıza Sağlık Katın!” sloganıyla; hastaların ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmasının, sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, düzenli egzersiz yapmanın, solunan ortam havasını temiz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığı önerilerinde bulunulup ilimiz genelinde:

Şehitkamil İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce 25 Aralık Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisinde tedavi gören astımlı hastalar ziyaret edilerek konuyla ilgili broşür dağıtıldı.

Şahinbey İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce Halk Sağlığı Laboratuvarında stant kurularak bilgilendirme faaliyeti gerçekleştirildi.

Oğuzeli İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce Oğuzeli Hükümet Konağına hizmet almak için gelen vatandaşlarımıza konu ile ilgili bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Nizip İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce Kuran kursundaki öğrencilere eğitim verildi ve ilçedeki bir parkta stant kurularak bilgilendirme faaliyeti gerçekleştirildi.

Nurdağı İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce ASM’ de stant kurularak broşür dağıtıldı.

İslahiye İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce semt pazarında stant kuruldu.

Araban İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce köylerdeki vatandaşlarımız ziyaret edilerek eğitim verildi.

Yavuzeli İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce ASM’ de stant kurularak broşür dağıtıldı.

Karkamış İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce ASM’ de stant kurularak broşür dağıtıldı.

Halkımızın Astım konusunda bilgilendirilmesi, hastalık bilincinin artırılması ve korunma yolları ile ilgili farkındalık oluşturmak için; ilimizde, ilçelerimizde, köylerimizde, okullarda, sosyal tesislerde, kuran kurslarında, parklarda ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde, eğitimlere ve etkinliklere yıl boyunca devam edilmesi planlandı.


ASTIMINIZI RAHATLATIN HAYATINIZA SAĞLIK KATIN !


Eklenme Tarihi: 21.05.2018 - Okunma Sayısı: 214

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası