T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ

 31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ

Sigara, doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açmaktadır. Önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin en önde gelenlerinden biridir.

Günümüzde %80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünyada 1,3 milyar kişi ülkemizde ise 14.8 milyon kişi sigara içmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100.000 kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir. Toplumu Pasif sigara dumanının zararlarından korumanın yegâne yolu sigara kullanımının bütün kapalı alanlarda yasaklanmasıdır.

Bilindiği üzere 31 Mayıs tarihi, tütün ve tütün ürünlerinin zararları hakkında toplum bilincinin artırılması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilmiş olup tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Tütün kullanımının; koroner kalp hastalığı, inme ve periferik vasküler hastalık gelişimi için önemli bir risk faktörü olması sebebiyle DSÖ tarafından 2018 yılı 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü teması “Tütünün kalp ve damar sağlığı üzerindeki etkisi” olarak belirlenmiştir. Tütünle ilişkili ölüm ve hastalıkların azaltılmasına yönelik çözümlerin bulunmasına rağmen tütün ürünleri, sağlık açısından tehdit oluşturmaya devam etmektedir. İlimizde de aynı tema ile birtakım aktiviteler düzenlenecektir

Müdürlüğümüze ait "Sağlıklı Yaşam Aracı" eşliğinde Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi çalışanları ve İl Tütün Kontrol Kurulu Denetim Ekiplerinde görevli personeller tarafından 31 Mayıs  ‘‘Dünya Tütünsüz Günü’’ etkinlikleri kapsamında İl Merkezimizde bulunan Balıklı Meydanında 31 Mayıs 2018 günü 10:30 ile 16:30 saatleri arasında halkı bilinçlendirmek için stand kurulması planlanmaktadır.

Açılacak stantta sigara içen vatandaşlarımıza bağımlılık anketi yaparak, sigarayı bırakmak isteyenleri ilimizdeki sigara bırakma polikliniklerine (25 Aralık Devlet Hastanesi, Şehitkâmil Devlet Hastanesi, Nizip Verem Savaş Dispanseri ve Nizip Devlet Hastanesi) yönlendirilecektir. Ayrıca tütün ürünlerinin zararlarını anlatan halkı bilinçlendirici el broşürü ile Dumansız Hava Sahası Logolu araç içi kokular, ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı, ALO 184 Tütün İhbar Hattı ile Yeşil Detektör Mobil Uygulamasının tanıtımı yapılması planlanmaktadır.

ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattımıza gerekse Sigara Bırakma Polikliniklerimize, müracaat ederek bir an önce iyileşmeye başlamanın ideal zamanıdır.

Sigara bırakıldığı andan itibaren;

20. dakikada  

 :

 Kan basıncı ve kalp hızı normale döner.

8. saatte    

 :

Kanda oksijen düzeyi normale döner. 

24. saatte  

 :

Karbonmonoksit vücuttan atılır. 

 

 

Akciğerler temizlenmeye başlar. 

48. saatte 

 : 

Nikotin vücutta saptanamaz. 

72. saatte

 :

Nefes almak kolaylaşır.

2-12 haftada 

 : 

Dolaşım düzelir. 

3-9 ayda

:

Nefes darlığı ve öksürük azalır.

5. Yılda 

 :

Kalp krizi riski yarıya iner. 

10. Yılda

:

Kalp krizi riski sigara içmeyenlerle eşitlenir ve akciğer kanseri riski yarıya iner. 

Bu sebeple sigara kullanımının bırakıldığı andan itibaren sağlık açısından vücutta oluşturduğu risklerde gerilemenin başladığı da akıldan çıkarılmayarak en yakın zamanda zararın neresinden dönülse kârdır diyerek sigara bırakılmalıdır.

Sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz andan itibaren bizler sizin yanınızdayız ve karşılaşacağınız zorlukları birlikte aşmaya hazırız.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününde sizi sigarayı bırakmaya davet ediyoruz. Ailenizi ve çocuklarınızı sevindirin, torunlarınızı görme şansınız olsun ve onlara anlatacak bir anınız olsun. Sevdiklerinize en güzel hediyeniz sigarasız sağlıklı bir hayattır. Sigara canavarı ile savaşta geç kalmayalım, yalnızca irade yetmeyeceği için bağımlıları da küçük görmeyelim, tedavi olanaklarını bulalım, destek olalım. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımıza destek çalışmalarımız devam edecek olup, bütün vatandaşlarımıza sigaradan arınmış mutlu ve sağlıklı bir yaşam dileriz.

 

 

 

 

 


Eklenme Tarihi: 30.05.2018 - Okunma Sayısı: 641

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası