T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

GAZİANTEP İLİ DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ FAALİYETLERİ

GAZİANTEP İLİ DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ FAALİYETLERİ

Tütün kontrolünde temel amaç; tütün ürünleri tüketiminin başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklarla ispat edilmiş sebep-sonuç ilişkisi nedeniyle kullanım yaygınlığı dikkate alınarak, tüketimi azaltmak, özellikle çocuklar ve gençler başta olmak üzere tütün tüketimine başlamayı önlemek ve başkasının tükettiği sigara dumanından dolayı pasif ekilenimi ortadan kaldırmaktır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önderliğinde, tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı sağlık, sosyal, çevresel ve ekonomik sorunlara karşı yürütülen mücadele kapsamında tüm dünya ülkelerinde her yıl 31 Mayıs günü belirlenen tema kapsamında “Dünya Sigarasız Günü” olarak kutlanmaktadır.

DSÖ, “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” nün temasını 2018 yılı için “Tütünün kalp ve damar sağlığı üzerindeki etkisi” olarak belirlemiştir.Bu özel günde dünya genelinde tütünle mücadelede belirlenen tema doğrultusunda farkındalık çalışmaları artırılmaktadır.Gaziantep ilimizde Müdürlüğümüze ait "Sağlıklı Yaşam Aracı" eşliğinde Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi çalışanları ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı çalışanları tarafından 31 Mayıs  ‘‘Dünya Tütünsüz Günü’’ etkinlikleri kapsamında İl Merkezimizde bulunan Balıklı Meydanında 31 Mayıs 2018 günü 10:30 ile 16:30 saatleri arasında halkı bilinçlendirmek içinstand açılmıştır. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ile birlikte halkın yoğun olarak kullandığı yerlerde ramazan ayı sonuna kadar seyyar stand uygulamamız devam edecektir.

Açılan stantlarda sigara içen vatandaşlarımıza bağımlılık anketi yaparak sigarayı bırakmak isteyenleri ilimizdeki sigara bırakma polikliniklerine (25 Aralık Devlet Hastanesi, Şehitkâmil Devlet Hastanesi, Nizip Verem Savaş Dispanseri ve Nizip Devlet Hastanesi) yönlendirilmişlerdir. Ayrıca tütün ürünlerinin zararlarını anlatan halkı bilinçlendirici el broşürü ile Dumansız Hava Sahası Logolu araç içi kokular, ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı, ALO 184 Tütün İhbar Hattı ile Yeşil Detektör Mobil Uygulamasının tanıtımı yapılmıştır.

Aynı zamanda “Sevgili Geleceğim” ve “Oruç ve Sigara” isimli kamu spotları ilimizde bulunan yerel kanallara ulaştırılarak gösterimi sağlanmıştır. Ayrıca ramazan ayı sonuna kadar gösterimi sağlanacaktır.

İl genelende tüm sağlık kuruluşlarımız ve kamu kurumları başta olmak üzere vatandaşların yoğun olarak kullandıkları yerlerde dumansız hava sahası, sigaranın sağlığa zararları, ramazan ve sigara temaları başta olmak üzere hem kendi bütçeleri hem de ülke ekonomisine yol açtığı kayıpların anlatıldığı afişlerin asılmasıve broşürlerin dağıtılması sağlanarak farkındalık oluşturulmuştur.

 


GAZİANTEP İLİ DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ FAALİYETLERİ


Eklenme Tarihi: 01.06.2018 - Okunma Sayısı: 778

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası