T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

HİPERTANSİYON KONUSUNDA FARKINDALIK FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

HİPERTANSİYON KONUSUNDA FARKINDALIK FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Hipertansiyon en sık görülen kronik hastalıklardan biri olup bir halk sağlığı sorunudur. Kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalığı, erken ölüm ve yetiyitimi gibi durumlarla ilişkilidir.

Hipertansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastaların %50’si durumlarından tamamen habersizdir. Haberdar olanların bir kısmı ise herhangi bir tıbbi tedbir almamaktadır. Erken tanının önemini vurgulamak ve hipertansif bireylerde meydana gelebilecek olumsuz sonuçları azaltmak, hipertansiyon konusunda toplum bilincini arttırmak amacıyla;

 Şehitkamil İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce Aile Sağlığı Merkezi bahçesinde Sağlıklı Yaşam Aracıyla kurulan stantta tansiyon ölçümleri yapılıp bilgilendirme broşürlerdi dağıtıldı. Şehitkamil ilçesine bağlı köyler sağlıklı yaşam araçları ile ziyaret edilerek vatandaşların tansiyon ölçümleri gerçekleştirilip konuyla ilgili broşür dağıtıldı.

Şahinbey İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce Kuran kursunda eğitim verildi. Eğitim sonunda kurulan stantta kursiyerlerin tansiyon ölçümleri yapılarak konuyla ilgili broşür dağıtıldı.

Oğuzeli İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce Oğuzeli Sanat ve Meslek Eğitim Kursunda vatandaşlarımıza hipertansiyon konulu eğitim verilip bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Nizip İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce Sağlık Evi Ebeleri tarafından eğitim verilip, tansiyon ölçümleri yapılarak bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Nurdağı İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce Hükümet Konağına hizmet almak için gelen vatandaşlarımız ve kurum çalışanlarına tansiyon ölçümleri yapılıp konu ile ilgili bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

İslahiye İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce Sanat ve Meslek Eğitim Kursunda kursiyerlere ve İslahiye Belediyesi Konferans Salonunda hacı adaylarına hipertansiyon konulu eğitim verilip bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Araban İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce köylerdeki vatandaşlarımız ziyaret edilerek eğitim verilerek tansiyon ölçümleri gerçekleştirilip konuyla ilgili broşür dağıtıldı.

Yavuzeli İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce Aile Sağlığı Merkezine gelen hastalara ve ilçe köylerindeki vatandaşlarımıza yönelik eğitim verilip tansiyon ölçümleri yapıldı. Konuyla ilgili broşür dağıtıldı.

Karkamış İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce Aile Sağlığı Merkezine gelen hastalara eğitim verilip tansiyon ölçümleri yapıldı. Konuyla ilgili broşür dağıtıldı.

Halkımızın Hipertansiyon konusunda bilgilendirilmek için ilimizde, ilçelerimizde, köylerimizde, okullarda, sosyal tesislerde, kuran kurslarında, parklarda ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde, eğitimlere ve etkinliklere yıl boyunca devam edilmesi planlandı.


HİPERTANSİYON KONUSUNDA FARKINDALIK FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Eklenme Tarihi: 08.06.2018 - Okunma Sayısı: 319

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası