T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİ VE VELİLER AKILCI İLAÇ KULLANIMI KONUSUNDA BİLGİLENDİRME

ÖĞRENCİ VE VELİLER AKILCI İLAÇ KULLANIMI KONUSUNDA BİLGİLENDİRME

ÖĞRENCİ VE VELİLER AKILCI İLAÇ KULLANIMI KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLİYOR…

18 Kasım Avrupa Antibiyotik farkındalık günü etkinlikleri kapsamında Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Evsel Atık İlaçların Bertaraf Edilmesi Projesi kapsamında Gaziantep genelinde bulunan okullarda eğitimlere devam ediliyor.

Öğrenci ve velilerde ilacın akılcı ve doğru kullanımı konusunda bilinç oluşturulmasının amaçlandığı eğitim kapsamında bugün Kurtuluş İlköğretim Okulunu ziyaret ettik.

Öğrenci, öğretmen ve velilerin katıldığı eğitimde konuşan Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüİlaç tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Mehmet Emin Bindal,evlerde kullanılmayan ilaçların geri dönüşü çok zor olabilecek riskler taşıdığını belirtti.

Eğitim çalışmaları ile amaçlanan temel hedeflerdenbirinin de öğrenci ve velilere ulaşılarak onlarda doğru ilaç kullanımı bilincinin oluşturulması olduğuna değinen BİNDAL, sözlerine şöyle devam etti:

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı, tedavi maliyetlerini ve halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorun olarak devam etmektedir, “bir gün lazım olur” düşüncesi evlerimizde ilaç bulundurma alışkanlığımız vatandaşa yönelik yapılan çalışmalar ile azalmakla birlikte istediğimiz düzeyde değil,doğru ilaç kullanımında vatandaşlarımıza çok iş düşmektedir. Bu konuda hassasiyet bekliyor, ilacın akılcı kullanım konusunda hekim tavsiyelerinin dışına çıkılmamasını eczanelerden reçetesiz ilaç alınmamasını özellikle rica ediyoruz.”  dedi.

Konuşma sonrasında öğretmenlerimize“Çok İlaç Değil, Doğru İlaç İyileştirir” yazılı rozetler Okul Müdürü Ferhat Davran,İlaç Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Mehmet Emin Bindal, Başkan yardımcısı Uz. Dr. Günay Kozan ve öğretmenlerimiz tarafından, öğrencilerimize kalem kutusu, diş macunu, diş fırçası dağıtılarak velilerin getirdiği kullanılmayan miadı dolmuş ilaçlar Atık İlaç Kutusuna atıldı, öğrencilerimize iki gezici sağlıklı yaşam araçlarımızdan el hijyeni konulu kamu spotları izlettirildi.

 

 

 

 


Eklenme Tarihi: 14.11.2018 - Okunma Sayısı: 417

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası