T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

GAZİANTEP SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

Hastane Afet Planı Uygulayıcı Eğitimi

Hastane Afet Planı Uygulayıcı Eğitimi

HASTANE AFET PLANI UYGULAYICI EĞİTİMİ

 

Gaziantep İli jeolojik,jeostratejik ve jeopolitik bir konuma sahip olmasının yanında, nufus yoğunluğunun fazla olması,ulusal ve uluslararası taşımacılıkta önemli bir yere sahip olan ipekyolu(trafik kazaları,kimyasal madde taşıyan araçlar),Türkiyenin 5.büyük organize sanayisinin ilimizde bulunması(Yangın,patlama)bulunması ve Suriyedeki iç tatışmalar sonucu ilimizde misafir ettiğimiz suriyeli kardeşlerimizin olması ilimizi daha önemli bir konuma taşımaktadır.

2000’li yıllarda Türkiye yardım bekleyen bir ülke konumunda iken,şimdi ise yardımı beklenen bir ülke konumuna gelmiştir.

1999 yıllı Marmara bizim için bir dönüm noktası olmuştur.Büyük can kaybına neden olan bu deprem, ülkemizde afet yönetimi konusunun tekrar gözden geçirilme zorunluluğunu ortaya koymuştur.

Ülkemizde 2009 yılından sonra yeni bir afet yönetim modeli uygulamaya konulmuş olup, getirilen bu model ile öncelik ‘‘Kriz Yönetimi’’nden ‘‘Risk Yönetimi’’ne verilmiştir.

 

Hastane Afet Planı Uygulayıcı eğitimin amacı hastanelerimiz herhangi bir durumla karşılaşmadan önce gerekli hazırlıklarını yapmalarını,gerek masa başı tatbikat ile gerekse saha tatbikatlarla tercube ve deneyim kazanmaları amaçlanmaktadır.

 

Çünkü hastanelerimiz bir iş yeri olmayıp, karışık kompleks yapılardır.(Hastalar,hasta yakınları,sağlık personeli ve pahalı cihaz bulunmakta ve sağlık hizmetlerinin kesintisiz hizmet vermesi gerekmektedir.

 

Bu vesile ile 12-13-14 Kasım 2018 tarihinde Özel NCR Hastanesinde Hastane Afet Planı Uygulayıcı Eğitim yapılmıştır.

 

 


Eklenme Tarihi: 30.11.2018 - Okunma Sayısı: 483

Asm Web Sitesi

Asm Web Sayfası